Josef Němec

GALERIE

Jadran

fotografií: 33
aktualizace: 27. 12. 2018

Krajina

fotografií: 69
aktualizace: 27. 12. 2018

Portréty

fotografií: 24
aktualizace: 24. 4. 2011

Reportáž

fotografií: 24
aktualizace: 24. 4. 2011

Vzpomínka

fotografií: 18
aktualizace: 24. 4. 2011

O AUTOROVI

Narodil se 22. listopadu 1948 v Horním Smrčném, kde žije dosud. Poprvé stiskl spoušť bakelitového fotoaparátu svých rodičů asi v osmi létech. Zázrak zaznamenání svých blízkých, vesnice či krajiny na fotografii ho již tehdy velice zaujal. Na malé vesnici však v padesátých létech mnoho pochopení pro tuto zálibu nenacházel. Jediným spojencem, který rychle rozeznal, že fotografování pro něj není jenom dětská hra, byla jeho maminka. Ta syna seznámila se žďárským fotografem Miroslavem Matouškem, kterého malý Jožka s úctou sledoval, když přijížděl do okolí Horního Smrčného fotografovat přírodní krásy. Matoušek ho ochotně zasvěcoval do tajů fotografování a neskrýval, že volba této životní cesty není jednoduchá. Jeho slova se později i na osudu Josefa Němce plně potvrdila. Tak se stalo, že ve svých dvanácti létech získal první zvětšovák Magnifax a fotoaparát Ljubitěl, což byl základ pro další fotografický vývoj.

Fotografoval lidi ve vesnici, spolužáky a kamarády, potok, tehdy ještě plný raků, krávy na pastvě i sněhem zavátou rodnou ves. Již tehdy si vlastnoručně z nakoupených chemikálií míchal podle fotografického receptáře vývojky i ustalovač a postupně se seznamoval se všemi taji při zpracování filmů i zvětšování snímků. I když si to velmi přál, na fotografickou školu se v důsledku přispění tehdejších místních mocipánů nedostal.

Následovala léta prožitá v zemědělství. Němec však nikdy fotografovat nepřestal. Fotografie pořízené většinou v rodné vesnici i v okolní blízké přírodě vystavoval příležitostně ve škole, později na pracovišti v zemědělském stavebním podniku. Také se zúčastňoval okresních výstav fotografů či celostátních výstav v Čechách i na Slovensku. Až za dalších deset let, po absolutoriu Institutu výtvarné fotografie, se stal profesionálním fotografem. Zprvu pracoval v kulturním zařízení a poté jako fotoreportér v brněnské Rovnosti, následně pro nově vzniklý deník Vysočina později s názvem Deník. Právě možnost uplatnění fotografií v tisku ho zaujala více než účast na výstavách. Noviny mu nabídly příležitost podávat lidem denně obrazové zpravodajství o životě obyvatel Vysočiny. Tento způsob práce Josefu Němcovi přinášel nejvíce uspokojení z fotografování.

Není však pouze fotoreportérem, ale i autorem fotopublikací a mnoha kalendářů převážně s tematikou krajiny a života na Vysočině. Součástí práce fotografa Němce jsou i pohlednice z různých míst Českomoravské vrchoviny, podílel se i na obrazové části Historického atlasu měst vydávaného Akademií věd České republiky. Po skončení aktivní práce v novinách se postupně vrací nejvíce k fotografování přírody v okolí svého bydliště a lidí v ní.

autor textu: PaedDr. Arnošt Pacola

Kontakt

fotonemec@email.cz